Początek roku szkolnego, to zwłaszcza dla uczniów klas pierwszych wyjątkowy i niezwykły moment w życiu. Z bezpiecznej, komfortowej przestrzeni przedszkola, gdzie dominowała zabawa i beztroski czas, dziecko musi wkroczyć w świat nowych obowiązków.  Nowi ludzie, nieznane miejsca, inne obowiązki i zwyczaje, to tylko część tego, z czym musi zmierzyć się siedmiolatek rozpoczynający swoją edukacyjną przygodę.  

Nowy rok szkolny jest ważnym momentem nie tylko dla dziecka, ale również dla jego rodziców. Emocje, lęk przed nieznanym powodują, że jako rodzice chcemy przygotować się do pierwszego września jak najlepiej.  Dlatego warto zaplanować wszystko znacznie wcześniej. Odpowiednia ilość czasu nie narazi nas i naszej pociechy na dodatkową dawkę stresu. Jak zatem przygotować się do nowego roku szkolnego?

Zapoznanie dziecka ze szkołą

Pierwszoklasiści wkraczają po raz pierwszy w szkolne mury. Warto wcześniej znaleźć czas na wspólną wycieczkę do szkoły. Jeśli możemy, wejdźmy z dzieckiem do szkolnego budynku, porozmawiajmy z nauczycielami, dyrekcją, oprowadźmy je po korytarzach, pokażmy wszystkie ważne dla dziecka miejsca.  Spowoduje to znaczne obniżenie stresu przed nieznanym, a nowe miejsce stanie się bardziej przyjazne. 

Szczera rozmowa z dzieckiem o szkole

Dobra komunikacja jest podstawą właściwych relacji. Rodzice, którzy rozmawiają i poświęcają czas swoim dzieciom, wiedzą, co je cieszy, smuci, czego się obawiają. Dlatego ważne jest, żeby pozytywnie nastawić dziecko do szkolnej rzeczywistości.  Pokazać szkolne obowiązki jako możliwości i szanse na coś przyjemnego. 

W nowoczesnych szkołach stawia się na innowacyjność, dzięki czemu lekcje są interesujące, a uczeń lepiej przyswaja wiedzę. Indywidualne podejście jest w nich codziennością, co przekłada się na dostosowanie odpowiednich metod i form w pracy z uczniem. Nikt nie jest anonimowy, wykorzystuje się mocne strony do rozwijania talentów, a nad słabszymi pracuje, bez presji i oceniania. 

Efektywna organizacja szkolnego dnia

Wkraczając w nowe obowiązki warto zwrócić uwagę na godziny, w których otwarta jest nasza szkoła. Czy nasze dziecko będzie mieć zapewnioną wystarczająco długo opiekę świetlicową? Czy w szkole jest tzw. dwuzmianowość? Czy występuje oferta dodatkowych zajęć pozalekcyjnych? Dzięki uzyskaniu z wyprzedzeniem odpowiedzi na te pytania, unikniemy zaskoczenia i spokojniej przebrniemy przez początek roku. 

Niektóre szkoły wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców i godziny otwarcia placówki dostosowują do ich pracy. Uczą w systemie jednozmianowym od godziny 8:00. Podczas opieki świetlicowej organizują różne aktywności np. gry, zabawy edukacyjne. Jeśli rodzic wyrazi chęć, pomagają w wykonaniu dodatkowych zadań lub utrwalaniu zdobytej wiedzy. Natomiast oferta zajęć pozalekcyjnych jest dostosowana do czasu i zainteresowań uczniów.

Informacje dodatkowe o szkole

W tym podpunkcie zbierzmy wszystkie dodatkowe informacje o naszej szkole, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie:

  • Czy szkoła zapewnia ciepły posiłek? Czy jest możliwość dostosowania go do diety dziecka?
  • Jaki rodzaj kontaktu między szkołą a rodzicem preferuje szkoła?
  • Czy oferta zajęć pozalekcyjnych jest dostosowana do zainteresowań uczniów?
  • Jak duże są klasy? Ilu uczniów liczy szkoła?

Nowoczesne szkoły dostosowane są do indywidualnych potrzeb uczniów, zwracają uwagę na ich dobre samopoczucie. Przywiązują dużą wartość do skutecznej komunikacji. W kontaktach z rodzicami są otwarci na różne formy kontaktu, dostosowanego do danej sytuacji i osoby. 

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli rodzice zminimalizują stres, dobrze zaplanują i przygotują się do nowego roku szkolnego, to dla ich dzieci wejście w nową, szkolną rzeczywistość będzie dużo prostsze i przyjemniejsze. Świadomie wybrana szkoła zapewni dziecku łatwiejszy początek edukacyjnej przygody.