Zajęcia dodatkowe wspierają rozwój dziecka, a także pomagają mu odkryć i pielęgnować talenty, na które nie ma czasu podczas zwykłych lekcji. W wyborze tematyki zajęć można kierować się tym, co dziecko lubi lub do czego ma szczególne predyspozycje. Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać swoje dziecko?

Sporty walki: karate, judo czy może aikido?

Podczas standardowych lekcji wychowania fizycznego na naukę sportów walki nie ma czasu – dzieci ćwiczą gimnastykę, biegi, a także gry zespołowe. Tymczasem zajęcia z karate czy judo to wspaniały pomysł na wspieranie psychofizycznego rozwoju dziecka. Dzięki sztukom walki ciało zyskuje lepszą postawę, zwinność, siłę, wytrzymałość – można tak wymieniać długo, ponieważ są to dziedziny ogólnorozwojowe. W dodatku trening pozwala na rozładowanie nadmiaru energii, a nawet osłabia nagromadzone napięcie psychiczne czy agresję.

Sztuki walki kształtują również charakter młodego człowieka, ponieważ uczą odwagi i zachowania spokoju, a także dodają pewności siebie. Wszystko to zaprocentuje w przyszłości, gdy dziecko będzie musiało zmierzyć się z trudnościami czy sytuacjami ekstremalnymi.

Nauka pływania dla prawidłowej postawy i większego bezpieczeństwa

Dziecko, które potrzebuje większej dawki ruchu, można zapisać także na zajęcia z pływania. To sport ogólnorozwojowy, który ma pozytywny wpływ na wiele aspektów rozwoju fizycznego. Pływanie dba o prawidłową postawę ciała, rozwija mięśnie i kształtuje sylwetkę, a także poprawia wydolność organizmu, krążenie krwi i pojemność oddechową. Dodatkowe zajęcia na basenie wskazane są zwłaszcza w przypadku dzieci, u których występuje wada postawy.

Warto również wziąć pod uwagę praktyczne zalety takiego rozwiązania. Dziecko zyskuje większe poczucie bezpieczeństwa podczas kontaktu z wodą, a w wieku dorosłym zyskuje możliwość pracy w zawodach, które wymagają umiejętności pływania (np. nurek, ratownik WOPR, instruktor pływania, marynarz, strażak).

Zajęcia taneczne – świetna zabawa, która wspiera rozwój fizyczny dziecka

Walc wiedeński, fokstrot, salsa, a może jive? Nauka tańca to kolejny przykład pozalekcyjnych zajęć sportowych, na które warto zapisać swoje dziecko. Podczas tańca pracują wszystkie grupy mięśni, w tym szczególnie mięśnie grzbietu, brzucha, ramion i łydek. Poprawia się też koordynacja ruchów, dzięki czemu dziecko porusza się zwinniej i rzadziej ulega bolesnym upadkom. Intensywny ruch sprawia, że komórki są lepiej dotlenione, a ciało szybciej spala zapasy energii (co zapobiega nadwadze i otyłości). Na zajęciach tanecznych zyskuje zatem całe ciało i organizm, a przecież trzeba wziąć pod uwagę jeszcze świetną zabawę i możliwość udziału w ciekawych konkursach tanecznych.

Zajęcia z gry na instrumencie

Nauka gry na instrumencie ma wspaniały wpływ na charakter dziecka i jego rozwój emocjonalny. Muzyka uwrażliwia, a jednocześnie wzmacnia psychikę młodego człowieka. Nie jest to bowiem umiejętność, którą można nabyć z dnia na dzień. Dziecko musi systematycznie ćwiczyć i doskonalić swoją technikę, dzięki czemu uczy się wytrwałości w dążeniu do celu. Z drugiej strony staje się bardziej świadome tego, że nie wszystko w życiu udaje się od razu. Dzięki temu jest lepiej przygotowane na porażkę i potrafi sobie radzić z frustracją, spowodowaną np. brakiem postępów czy słabym wynikiem w konkursie. Warto również wziąć pod uwagę wyniki badań, które wskazują na korzystny wpływ zajęć muzycznych na iloraz inteligencji oraz ogólne zdolności poznawcze.

Zajęcia informatyczne dla rozwijania kompetencji przyszłości

Kompetencje cyfrowe już teraz mają ogromne znaczenie na rynku pracy, a gdy dziecko dorośnie, zapewne staną się kluczowe. Niestety zwykłe lekcje informatyki nie zawsze zapewniają dostęp do bardziej zaawansowanych zagadnień, przez co dzieci korzystają z komputera głównie w celach rozrywkowych. Dzięki dodatkowym zajęciom komputerowym dziecko ma szansę zaznajomić się z nowymi technologiami, a przy tym nieświadomie pracuje nad innymi umiejętnościami (matematyką, analitycznym i logicznym myśleniem, językiem angielskim). Nauka programowania czy robotyki może przerodzić się w pasję, co w przyszłości ułatwi dziecku wybór kierunku studiów i ścieżki kariery.

Zajęcia dodatkowe z języków obcych – inwestycja, która procentuje już teraz

Dodatkowe lekcje z języka obcego bardzo szybko procentują. Dzięki nim dziecko lepiej sobie radzi w szkole i może uzyskiwać wyższe wyniki z klasówek czy egzaminów. Jednak znajomość języka obcego przydaje się także poza szkołą. Dzięki tej umiejętności dziecko jest lepiej przygotowane do wakacyjnych wojaży, a także może zawierać znajomości z rówieśnikami z całego świata (co jest możliwe dzięki internetowi). Zajęcia pozalekcyjne z języka obcego zaprocentują również w życiu dorosłym, gdy dziecko zechce osiedlić się i pracować za granicą. Nie można również zapominać, że kompetencje językowe są bardzo pożądane przez pracodawców z różnych branż: od handlu, przez logistykę aż po programowanie czy finanse.

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla swojego dziecka?

Istnieje również wiele innych zajęć dodatkowych: fotografia, teatr, grafika warsztatowa, a nawet joga. Każdy rodzaj zajęć wspiera rozwój dziecka, a także kształtuje jego charakter m.in. poprzez pracę w grupę czy konieczność utrzymania samodyscypliny. Przy wyborze zajęć dodatkowych trzeba jednak uwzględnić potrzeby dziecka. Jeżeli pociecha ma określone predyspozycje i wie, czego chce uczyć się po lekcjach, nie należy przekonywać jej do swoich racji. Nawet jeżeli rodzice uważają, że lepszą inwestycją w przyszłość będą zajęcia informatyczne niż taneczne, to należy zapewnić dziecku przestrzeń do rozwijania własnych zainteresowań. W przeciwnym razie zajęcia dodatkowe będą kojarzyć się dziecku z przykrym obowiązkiem i wymaganiami, którym nie jest w stanie sprostać.