Harfa

Harfa to instrument strunowy szarpany o kształcie trójkąta, którego jeden bok stanowi rozszerzające się w dół pudło rezonansowe. 

Harfa jest najstarszym instrumentem znanym już ok. 5000 lat temu. Jest instrumentem narodowym trzech krajów: Paragwaju, Peru oraz Irlandii.

Pudło rezonansowe stanowi jeden bok trójkąta, który rozszerza się ku dołowi. Od pudła rezonansowego wychodzi od 46 do 47 strun, które są naciągnięte na zamocowane kołki znajdujące się w górnej części instrumentu. Dzisiejsza harfa pedałowa ma 46 lub 47 nylonowych lub nylonowych i powleczonych miedzią strun oraz 7 pedałów, które służą do przestrajania strun jednoimiennych. Takie przestrajanie możliwe jest dzięki mechanizmowi, składającemu się m. in. ze sprężyn, drutów (pilotów), przekładni oraz widełek.

Wyróżniamy następujące rodzaje harf:

  • harfa birmańska – łukowata harfa używana w muzyce birmańskiej;
  • harfa celtycka – historyczny instrument Szkocji i Irlandii;
  • harfa eolska – instrument o charakterystycznym prostokątnym pudle rezonansowym. Była instrumentem stawianym w ogrodach na wolnym powietrzu smagana przez wiatr. Znana z czasów starożytnych – wywodząca się od greckiego boga wiatrów Eola. Szczególną popularnością cieszyła się w okresie romantyzmu;
  • harfa haczykowa – harfa wynaleziona w VII wieku w Tyrolu. Posiadała system haczyków, które w razie potrzeby skracały strunę, podwyższając ją. Dzięki temu systemowi mogła wybrzmiewać z orkiestrami;
  • harfa laserowa – początkowo bardzo niebezpieczna z powodu dużej mocy lasera. Używający musiał zakładać rękawice oraz okulary ochronne. Obecnie jest bardziej bezpiecznym instrumentem używanym głównie na koncertach muzyki elektronicznej. Jest to sterowana klawiatura, która oprócz dźwięków wydobywających dzięki podłączeniu do syntezatora rzuca wiązki światła laserowego.

Dziś harfę możemy spotkać w muzyce jazzu, a także muzyce popularnej.  W muzyce współczesnej możemy usłyszeć także harfę preparowaną. Różnego typu przedmioty, takie jak np. kawałki papieru, są wplecione w struny i służą do zmiany brzmienia instrumentu.