Fortepian to strunowy, młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny. Fortepian wywodzi się od klawikordu. Jednak gra na klawikordzie nie dawała muzykowi posiadania pełnej kontroli nad wydobywającymi się dźwiękami w cichszym i głośniejszym tonie. Dlatego też włoski twórca Bartolomeo Cristofori zbudował pierwszy młoteczkowy instrument klawiszowy, który nazwał pianoforte (po włosku cicho-głośno).
Fortepian to duże pudło rezonansowe, wykonane z drewnianej obudowy. W środku obudowy znajduje się żelazna rama. To na tej ramie w pozycji poziomej napięte są struny wraz z połączeniem do klawiszy. Struny uderzane są młoteczkami obciągniętymi filcem. Naciśniecie klawisza powoduje uderzenie młoteczka w strunę.
Cechą charakterystyczną fortepianu jest bardzo duża skala dźwięku. Tą skalę przewyższają jedynie organy. Fortepian wyróżnia się także dużą ekspresją dźwięku, możliwością stopniowania dynamiki.
Ze względu na długość fortepianu, możemy wyróżnić cztery rodzaje:
- fortepian gabinetowy – posiada długość od 140 do 180 cm
- fortepian salonowy – posiada długość od 180 do 210 cm
- fortepian półkoncertowy – posiada długość od 210 do 240 cm
- fortepian koncertowy – posiada długość powyżej 240 cm, przeciętnie 280 cm
Fortepian od XIX wieku jest dominującym i bardzo popularnym instrumentem solowym. Sprawdza się także świetnie w grze zespołowej. Jego wszechstronność sprawia, że znajduje zastosowanie w każdym gatunku muzycznym, czy to muzyka klasyczna, rozrywkowa, a nawet jazz.